Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Weź udział w bezpłatnych webinariach AEC i MFG

Webinaria z tematyki Dynamo for Revit, MagiCAD, Fusion 360 i inne.

Zobacz szczegóły

Zaawansowani użytkownicy, wykorzystujący profesjonalne aplikacje do projektowania wymagają od sprzętu komputerowego przede wszystkim wydajności, stabilności oraz niezawodności. Minęły już czasy kiedy użytkownicy komputerów PC na własną rękę składali jednostki z wcześniej kupionych podzespołów. Profesjonaliści dostrzegają większe korzyści płynące z użytkowania stacji roboczych zaprojektowanych od podstaw przez producentów takich jak HP bazujących na sprawdzonych i certyfikowanych konfiguracjach sprzętowych.




Jaki procesor dla projektanta, architekta, inżyniera?

Kluczowym elementem stacji roboczej jest odpowiednio dobrany procesor. Na rynku dostępnych jest wiele procesorów natomiast nie każdy sprawdzi się w programach CAD, tym samym spełniając oczekiwania projektanta. Procesor do stacji roboczej powinien charakteryzować się ponadprzeciętną wydajnością gwarantując komfort poruszania się w aplikacji. Zaawansowane procesory cechują wielordzeniowość, liczba wątków, wielkość pamięci podręcznej i przede wszystkim taktowanie rdzenia. Warto nadmienić, że firma AUTODESK będąca wiodącym producentem oprogramowania dla większości swoich produktów rekomenduje procesory z zegarem, którego bazowe taktownie sięga minimum 3.0 GHz.

Zdecydowana większość producentów stacji roboczych wykorzystuje w swoich komputerach procesory Intel. Odpowiednim wyborem są procesory z rodziny Intel Xeon współpracujące z pamięciami ECC (pamięci z korekcją błędów) obsługujące nawet 1TB pamięci RAM. Na przykładzie stacji HP Z8 G4 umożliwiającej konfiguracje dwuprocesorową, dysponującą 24 gniazdami pamięci możemy zbudować jednostkę korzystającą z 56 rdzeni i 3TB pamięci RAM. Stacja HP Z8 w takiej konfiguracji wraz z odpowiednią kartą grafiki oraz szybkim dyskiem to najbardziej wydajny komputer stacjonarny jaki został zbudowany. Oczywiście tak mocne podzespoły w większości nie są konieczne ale istnieje grupa użytkowników przeprowadzająca skomplikowane procesy dla której wydajność ma znaczenie krytyczne. Pozostali użytkownicy, których oczekiwania względem stacji roboczej są również wysokie ale dysponują mniejszym budżetem powinni spojrzeć w stronę układów Intel Core i7 oraz i9. Takie procesory można spotkać w stacjach HP Z2 oraz HP Z4, które są najczęściej wybierane przez projektantów, architektów i inżynierów.

Ile i jaki rodzaj pamięci RAM w stacji roboczej?

Dynamiczny rozwój oprogramowania sprawia ciągłe zapotrzebowanie na zwiększanie ilości pamięci RAM. Wielkość pamięci powinna być uzależniona od oprogramowania z jakiego będziemy korzystać. O ile programom biurowym typu Microsoft Office do swobodnego działania wystarczy 4GB to już zaawansowane aplikacje np. AutoCAD, Revit, Inventor czy też programy graficzne jak Adobe Photoshop lub do montażu filmowego Adobe Premiere wymagają zdecydowanie większej ilości pamięci. Podstawowe konfiguracje stacji roboczych HP wyposażone są w minimum 16GB pamięci natomiast płyta główna oraz procesor umożliwiają szerokie możliwości personalnej konfiguracji w zależności od stacji jaką wybierzemy.

Spójrzmy na możliwości konfiguracji na przykładzie rozwiązań HP

*(konfiguracja 8 x 64 GB wyłącznie z procesorami Xeon).

Decydując się na zakup komputera służącego profesjonalnej pracy warto wybrać pamięci z korekcją błędów (ECC). Pamięci tego typu występują jedynie w stacjach z procesorami Intel Xeon. W przeciwieństwie do pamięci dedykowanym procesorem Intel Core pamięci z korekcją błędów gwarantują większą stabilność i efektywność pracy oraz niezawodność.

Czy dysk ma znaczenie?

Szybki dysk usprawnia działanie systemu operacyjnego, umożliwia szybsze otwieranie aplikacji i zapisywanie danych. Z tego powodu HP w swoich stacjach roboczych instaluje dyski HP Z Turbo Drive SSD komunikujące się z płytą główną poprzez złącze PCIe. Takie rozwiązanie zapewnia prędkości zapisu/odczytu kilkukrotnie szybsze niż dyski SATA. Dla przykładu dysk Samsung 860 EVO komunikujący się przez SATA III osiąga prędkość odczytu na poziomie 550 MB/s oraz zapisu 520 MB/s. W przypadku rozwiązania HP Z Turbo Drive SSD wartości te sięgają odpowiednio 3000 MB/s dla odczytu oraz 1700 MB/s dla zapisu.

W zależności od wersji stacji roboczej mamy możliwość konfiguracji kilku dysków PCIe lub SATA III zarówno w wersji SSD jak i HDD oraz ustawienia poziomów RAID (0, 1, 5, 10). Rekomendowanym rozwiązaniem jest zastosowanie szybkiego dysku PCIe na system i aplikacje oraz dodatkowego jednego lub kilku dysków HDD na dane.

Czy potrzebna mi profesjonalna karta graficzna?

Wszystko zależy od oprogramowania z jakiego korzystamy. Symulacje, rendering czy też wirtualna rzeczywistość (VR) potrafią w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w karcie graficznej natomiast do komfortowej obsługi Adobe Photoshop wystarczy układ zintegrowany z procesorem. Rekomendowanymi oraz certyfikowanymi zarówno przez HP jak i AUTODESK kartami grafiki są profesjonalne karty NVIDIA QUADRO. Portfolio kart QUADRO jest bardzo obszerne, począwszy od podstawowych modeli jak P400 lub P620 przez bardziej zaawansowane jak P2000 i P4000, kończąc na kartach QUADRO RTX 6000 lub nawet QUADRO RTX 8000. Ponadto stacje robocze HP umożliwiają konfigurację nawet z 3 kartami graficznymi.*

*(Instalacja 3 kart graficznych możliwa jest wyłącznie w stacjach HP Z8).

Oczywiście jak w każdym komputerze stacjonarnym również w stacjach HP istniej możliwość instalacji kart konsumenckich np. NVIDIA GeForce RTX lub AMD Radeon. Tego typu karty graficzne całkiem dobrze sobie radzą z obsługą aplikacji CAD. Grafiki konsumenckie nie są jednak rekomendowane do wielogodzinnej pracy z maksymalnym obciążeniem stąd należy mieć na uwadze większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterki.

Obudowa – bezpieczeństwo podzespołów

Podzespoły stacji roboczej powinny być chronione w odpowiedni sposób. Nie od dziś wiadomo, że największym zagrożeniem dla elektroniki są wysokie temperatury. Prawidłowo zaprojektowana obudowa, posiadająca odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych oraz wentylatorów nie tylko chroni nasze podzespoły ale także gwarantuje wysoką żywotność jednostki.

Głównym zadaniem wentylatorów jest odprowadzanie ciepła ale warto również zwrócić uwagę na natężenie dźwięku. Stacje robocze HP wyposażone są w wydajne i co istotne ciche wentylatory nie odciągające uwagi i pozwalające skupić się na pracy.

Gwarancja NbD

Gwarancja stacji roboczej różni się od standardowych gwarancji na komputery PC. Klient decydujący się na zakup stacji roboczej nabywa produkt premium a zatem taki, który wyróżnia również zakres usług gwarancyjnych.

Wszystkie stacje HP posiadają gwarancje obejmującą okres 36 miesięcy. Co istotne wszelkie naprawy gwarancyjne wykonywane są w miejscu instalacji komputera. W przypadku wystąpienia usterki użytkownik zgłasza problem wybranemu serwisowi autoryzowanemu przez firmę HP i już kolejnego dnia roboczego zjawia się serwisant w celu zdiagnozowania źródła problemu. Poza standardową 36 miesięczną gwarancją użytkowik może wykupić dodatkowe rozszerzenia np. do 60 miesięcy. Takie możliwości ochrony gwarantują komfort i spokój użytkowania przez wiele lat.

Certyfikacja HP Workstation ISV

Wszystkie stacje robocze oferowane przez HP są certyfikowane przez niezależnych producentów oprogramowania. Dzięki certyfikacji użytkownik zyskuje pewność, że stacja robocza będzie w pełni kompatybilna z jego oprogramowaniem.

 

Zobacz stacje robocze HP w naszym sklepie >>